Čeština pro Final Fantasy XIII-2

Final Fantasy XIII-2

Zahájení překladu: 24.12.2016 | Dokončení hlavních dialogů: 20.1.2018 | Distribuce: 4.10.2018

Final Fantasy XIII-2 je druhou hrou ze světa Fabula Nova Crystallis a svým příběhem navazuje na děj Final Fantasy XIII. Tak jako předchozí díl byla i tato hra původně určená pro PlayStation 3 a Xbox 360. V posledních letech však Square Enix spustil ohromnou vlnu konverzí svých konzolových her a PCčkáři tak mají žně. O to složitější to však máme my, kteří bychom rádi přeložili všechny tyto úžasné hry, ale nedostává se nám času. Každopádně v tomto případě jsme o dalším překladu nechali rozhodnout vás a moc nás těší, že jste s velkým náskokem vybrali právě pokračování našeho předchozího překladu.

Final Fantasy XIII-2Pojďme si ale představit hru samotnou. Pokud sérii Final Fantasy alespoň trochu znáte, určitě mi dáte za pravdu, že třináctý díl znamenal pro celou značku určitý restart a více či méně úspěšný vstup do žánru moderních akčních her. Reakce ortodoxních fanoušků byly velice negativní, zatímco noví hráči si hru pochvalovali. Na některých věcech se ovšem oba tábory shodly, a to například na přílišné linearitě hry. Vyslyšeli však autoři kritiku hráčů? Pojďme si to krátce shrnout:

- Final Fantasy XIII-2 nabízí konečně svobodu pohybu. Můžete libovolně cestovat nejen prostorem, ale i časem. Autoři si tedy vzali připomínky hráčů k srdci. Systém cestování časem je navíc obohacen o možnost vytvářet paralelní světy, které vznikají vaším zásahem do událostí v minulosti. Zní to zmateně, ale je to tak! :-)

- Mapy světa, kterou většina hráčů postrádá, jsme se bohužel nedočkali, ale kdo by potřeboval vzducholodě, když má chocoba? Ano, maskoti série nikam nezmizeli, naopak se objevil nový ďábelský druh, který vás postupně připraví o všechnu zeleninu Gysahl. Při jízdě na něm budete ujíždět na velice vtipném remixu klasické "chocobí" hudby.

- Bojový systém vychází z předchozího dílu, takže vám bude velice povědomý. K provádění akci používáte segmenty stupnice ATB a můžete měnit své bojové paradigma, čímž změníte role jednotlivých členů týmu. Ke změně paradigmat se váže jedna zajímavá novinka. Třetí člen party má totiž svou roli danou, takže při změně paradigmatu měníte i třetího člena party.

- Takovým největším rozdílem oproti všem ostatním dílům FF je složení party. Ve hře totiž máte jen dvě hratelné postavy - Serah a Noela. Ty sice doprovází Mog, ale ten v soubojích funguje jen jako zbraň. Třetím parťákem se tak v bitvách stávají různé "ochočené" příšery. Ty můžete dle libosti vylepšovat a používat při vytváření paradigmat. Samotné příšery většinou získáte tak, že je porazíte v boji. Každá ochočená příšera pak ovládá unikátní Synchronizaci - speciální útok.
Vylepšování postav opět probíhá v krystáriu, které se trochu liší, ale pokud jste hráli předchozí díl, tak si s ním určitě poradíte.

Final Fantasy XIII-2- Vrátil se nám bohužel jeden méně oblíbený prvek, a to jsou náhodná střetnutí. Nový systém funguje tak, že se v okolí zničehonic objeví příšery a na obrazovce se ukážou Mogovy hodiny. Ty ukazují 3 barvy - zelenou, žlutou a červenou. Vaším úkolem je přiběhnout co nejrychleji k příšeře a zaútočit na ni. Pokud to stihnete v zelené části, máte výhodu, ve žluté části je bitva s běžným rozložením sil. Jakmile ovšem časomíra vyprší, ztratíte možnost si souboj zopakovat a jste v nevýhodě. Tak pozor na hodiny! Naštěstí je možné z oblasti také utéct, takže to není tak otravné jako zcela náhodné souboje v předchozích dílech.

Final Fantasy XIII-2 je rozhodně krokem správným směrem, pokud jde o herní mechanismy. Příběhově však může působit trochu zamotaně, protože vás bude protahovat různými časy a světy. Některé věci vám tedy možná dojdou až později, některé možná vůbec. S pochopením příběhu by však mohla pomoct naše čeština. Tak jako vždy vás čeká velice zdařilý soundtrack o který se postarali Masashi Hamauzu, Naoshi Mizuta a Mitsuto Suzuki. Cílem bylo, aby zněl úplně jinak než v předchozích FF titulech a myslím, že to se splnit podařilo.
Určitě vás potěší, že se setkáte s mnoha starými přáteli z předchozí hry. A pokud se v sérii Final Fantasy trochu vyznáte, narazíte dokonce i na ikonické nepřátele Gilgameshe a Ultrose. Převážně scénu s těmito dvěma si určitě užijete. Já se nemohl přestat smát.
Co vás může trochu potrápit jsou technické potíže. Já osobně se setkal s celou řadou z nich a chvíli už se zdálo, že hru vůbec nebudu schopen dohrát. Final Fantasy XIII-2 totiž některým uživatelům při automatickém ukládání padá. Jiným, obvykle vlastníkům grafických karet AMD, zase zamrzá. Naštěstí se to dá řešit vypnutím Steamu ve hře a vypnutím synchronizace uložených pozic se Steam cloudem. Zamrzání pak souvisí s neaktuálním ovladačem grafické karty, případně s některými programy v počítači. Zlobí prý například Raptr či Fraps. Nenarazil jsem ovšem jen na tyto problémy. Určitě si všimnete, jak hrozně vypadá ve Steam verzi déšť oproti PS3 verzi. Square Enix už se o hru po vydání bohužel vůbec nestará.
Tak jako u FFXIII vám určitě i nyní doporučuji hrát s gamepadem, ale pokud jej nemáte, nic se neděje.

A kam nás tentokrát zavede příběh?
Ocitáme se ve Valhale, na místě, kde se zastavil čas. Právě tu probíhá ohromná bitva mezi mocnou válečnicí bohyně Etro a tajemným Caiem Balladem. Tou válečnicí není nikdo jiný než Lightning. Ale kde se tu vzala a co se to vlastně děje? Na vysvětlení není čas, objevuje se tajemný Noel, kterého Lightning požádá, aby k ní přivedl její sestru Serah.
V tuhle chvíli se Serah probouzí a uvědomuje si, že to byl všechno jen sen. Až neskutečně živý sen. Od velké katastrofy, která málem zničila celý Cocoon, uplynuly tři roky. Tři roky od chvíle, kdy Vanille, Fang a Lightning zmizely. Uvidí je ještě někdy? Ve chvíli, kdy si Serah pokládá tuto otázku, rozzáří se na nebi meteorit, který se rychle řítí k zemi, aby všechno změnil...


Čeština již byla dokončena, aktuální verzi můžete stahovat zde: Čeština pro Final Fantasy XIII-2


Galerie

Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2 Screenshot z Final Fantasy XIII-2


Nejlepší betatesteři:


Speciální poděkování:

- Albeoris
-