Čeština pro Final Fantasy X HD Remaster

Final Fantasy X HD

Zahájení překladu: 20.2.2020 | Dokončení hlavních dialogů: 24.7.2014 | Distribuce: 10.4.2020

Mnoho let po svém vydání se Final Fantasy X dočkalo HD Remasteru, který nabízí celou řadu grafických vylepšení, ale především přináší desátý díl z konzolí na počítače. To nám udělalo obrovskou radost. O něco menší radost jsme měli z toho, že vychází v balíčku s námi nenáviděným pokračováním Final Fantasy X-2 (překlad neplánujeme). Celý tento projekt si vyžádal úplně nové nástroje na import a export, překlad všech nových textů, nové fonty, kompletní předělání grafiky a dokonce vytvoření nových videí a animací. Proto se jeho příprava značne protáhla. Dost ale o detailech, které vás jako uživatele moc nezajímají. Pojďme si připomenout něco z minulosti, co pořád platí i pro tuto verzi hry. Desátý díl byl totiž ve své době převratný a přinesl řadu novinek. Zároveň to byl úplně poslední díl z tzv. staré školy. Všechny další díly už se vydaly trochu jinou, řekněme mainstreamovější, cestou. Co bylo na původním desátém díle zajímavé:

Final Fantasy X HD1. Jako první v celé sérii obsahuje dabing hlavních hrdinů, což je velice příjemné. Kvalita anglické verze dabingu je oproti originálu trochu nižší, což je dáno i tím, že pohyby úst jsou programovány na japonštinu, ale neviděl bych to jako velký problém. Našinec je zvyklý :-)

2. Šlo o první díl Final Fantasy určený pro PlayStation 2, kde si hra mimochodem vydobyla značný respekt a stala se jednou z nejprodávanějších her pro tuto konzoli. Právě obliba hry může za to, že vznikla i tato HD Remaster verze. Naše původní čeština vznikla právě pro PS2 verzi hry, nicméně byla použitelná jen na počítači přes emulátor.

3. Zatím nikdy dřív se Final Fantasy nedočkalo pokračování, Final Fantasy X je v tomto zlomovým dílem, protože za ním následuje Final Fantasy X-2. Toto pokračování však nebylo přijato příliš dobře, neúměrně totiž mění zaběhlá pravidla a řekněme, že "trochu" necitlivě zasahuje do světa Spiry a především charakteru postav. Na pokračování se snesla vlna kritiky, mnozí ho označují za nejhorší Final Fantasy vůbec. Jsou však i takoví, kteří si hru zamilovali. Já k nim bohužel nepatřím. Upřímně, je to odporná ohavnost.

4. Velice neotřelý systém rozdělování dovednostních bodů zvaný "Deska orbů", který vám dává neuvěřitelné možnosti. Postavy se pohybují po polích a sami si rozdělují získané orby jak potřebují. Zvyšovat se dá síla, magie, magická obrana, štěstí... lze si koupit dovednosti. Zkrátka možnosti jsou neomezené a je jen na vás, jakým směrem svou postavu povedete. Jakákoliv postava se tak klidně může stát černým mágem, zlodějem apod. Nevýhodou tohoto systému je počáteční nepřehlednost, chvíli vám potrvá, než si na něj zvyknete, ale i na tohle autoři hry mysleli. Při zahájení nové hry máte možnost vybrat si zjednodušenou verzi tohoto systému, nebo mistrovskou verzi - ta je určena pro hráče, kteří už mají trochu zkušeností a umí si naplánovat správnou cestu po plánku tak, aby dosáhli svého cíle. (Desky orbů naleznete v naší bonusové sekci.)

Teď už jsme se ovšem dostali trochu dál, než jsem chtěl, pojďme se vrátit k základnějším informacím o této výjimečné hře. Úplně první verze Final Fantasy X vyšla v polovině roku 2001 pro Playstation 2. V roce 2013 vydal Square Enic HD Remaster pro PlayStation 3 a Playstation Vita. V roce 2015 následovala verze pro Playstation 4 a konečně v roce 2016 vyšel Final Fantasy X HD Remaster také na Steamu pro počítače.
Příběh bych hodnotil jako velice zdařilý, najdete zde sympatické postavy (největší oblibě se těší asi Lulu a Auron), silné emoce, a to všechno podkreslené nezapomenutelnou hudbou geniálního Nobuo Uematsu. V HD Remasteru máte možnost si zvolit původní nebo zremasterovaný soundtrack, ten nový mi ale příliš nesedl. Převážně Auronovo téma, které mám na původní hře nejradši, se v remasteru vůbec nepovedlo. Naštěstí to lze v menu přepnout, což doporučuji hned na začátku. Za zmínku stojí, že Uematsu se hudebně vůbec nepodílel na pokračování s označením Final Fantasy X-2, což je možná jeden z důvodů, proč hra dopadla tak špatně.
Hra obsahuje mnoho zajímavých prvků, například minihru zvanou blitzbal, což je míčová hra probíhající ve vodě - jde o akčnější minihru nahrazující karetní hry z Final Fantasy VIII a IX. Dále se tu objevuje zajímavá možnost učit se ve hře cizí jazyk. Po celé Spiře můžete najít informace o jazyce národa zvaného Al Bhed. Každý nalezený dílek odhalí jedno písmeno, brzy tedy začnete rozumět tomu, co vám ti zvláštní milovníci strojů se spirálovitými očními panenkami říkají. Samozřejmě nechybí jízda na chocobech a dokonce chytání příšer do bojové arény pomocí zvláštních "loveckých" zbraní. U zbraní se ještě zdržím, protože i ty přinášejí ve Final Fantasy X HD nové možnosti. Většinu totiž můžete pomocí určitých předmětů vylepšit a vložit jim hned několik vlastností, například: Elementární atribut, otrávenou čepel, vyšší sílu... Totéž platí pro doplňky, ty zase mohou mít různé ochranné účinky: Chrání před změnou stavu, automaticky oživují padlé spojence atd. Oproti předchozím dílů ubývá počet elementů, naleznete zde: Oheň, jehož protikladem je Led a Elektřinu jejímž protikladem je Voda. Užívání protikladných elementů je často klíčové. Na závěr jsem si nechal svou oblíbenou vlastnost Final Fantasy X HD, a to je fakt, že během boje máte k dispozici všechny postavy (už necestujete v malé skupině, ale všichni pěkně pohromadě). Pokud se tedy objeví létající příšera, přivoláte si specialistu na tento druh nepřátel, pokud obrněná příšera, povoláte postavu, která umí drtit krunýře. Máte naprostou volnost! Během boje lze dokonce měnit i vybavení, třeba zbraně. Abych ale pořád jenom nechválil. I tento herní skvost má samozřejmě nějakou tu mouchu. Mně vadila především jedna, a to byla fixní kamera, která častokrát nezabírala to, co jsem zrovna potřeboval vidět. Ale nestávalo se to často. Mnozí si pak stěžují na absenci mapy světa, respektive kompletní předělání systému cestování po Final Fantasy X HDmapě. Souhlasím, že klasická mapa světa do této série patří, ale mě osobně ani tato okleštěná varianta neurazila.

Final Fantasy X HD je pro mě zatím nejlepší díl po Final Fantasy VII, ostatní moderní díly v mnoha ohledech převyšuje. Pojďme si ovšem říct něco málo o příběhu...

Hlavním hrdinou je Tidus, profesionální blitzbalista z města Zanarkand, který se právě prodírá davy svých fanoušků, čeká ho totiž další hvězdný zápas v této populární hře. Tribuny jsou plné skandujících fanoušků, atmosféra je skvělá. Najednou se však z moře vynoří obrovský netvor zvaný Sin (Hřích), který zaútočí na město. Zanarkand je v mžiku zamořený jeho zplozenci, budovy jsou v plamenech a všichni utíkají, aby si zachránili život. Tidus se potkává se svým přítelem Auronem a společně si klestí cestu hordami příšer. Příliš se ovšem přiblíží k Sinovi, který do sebe, za přihlížení malého chlapce s fialovou kapucí, oba vtáhne. Tak začíná příběh našeho hlavního hrdiny. Objevuje se úplně sám na neznámém místě, brzy se však má setkat s lidmi, kteří se stanou jeho nejlepšími přáteli...

Čeština již byla dokončena, finální verzi (pro Final Fantasy X HD Remaster, bonusy Final Fantasy X: Věčný klid a Final Fantasy X -Will-, ale nikoliv pro Final Fantasy X-2) můžete stahovat na tomto odkazu: Čeština pro Final Fantasy X HD


Galerie

Screenshot Launcheru Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X -Will- Screenshot z Final Fantasy X -Will-Screenshot z Final Fantasy X: Věčný klid Screenshot z Final Fantasy X: Věčný klid Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD Screenshot z Final Fantasy X HD


Nejlepší betatesteři:


Speciální poděkování:

EAN  
Fraxinus