Čeština pro Final Fantasy IX (Steam)

Final Fantasy IX Steam

Zahájení překladu: 1.11.2020 | Dokončení hlavních dialogů: 14.5.2021 | Distribuce: 12.2.2022

Po dlouhých 16 letech se Final Fantasy IX dočkalo také pc a mobilní verze, které jsou v podstatě totožné. Kromě zremasterované grafiky, videí, nových achievementů a integrovaných cheatovacích mechanismů se mnoha novinek oproti původní PS1 verzi nedočkáte. Ostatně i "zremasterovaná" grafika byla po vydání dlouze propírána v diskuzích. Hráči nebyli vůbec spokojení s kvalitou pozadí lokací. Oproti postavám jsou totiž rozmazaná a mají velice málo detailů. Jako by někdo vzal původní obrázky a prostě je jen roztáhnul. Poměr stran 4:3 byl pak velice nepříjemné překvapení - studio, které hru výrábělo, vyřešilo původní poměr stran prostým přidáním šedivých pruhů do levé a pravé části. Takto legendární hra by si bývale zasloužila větší péči, ale i v tomto stavu si zachovala svou původní hratelnost.
Pokud jde o zmršenou grafiku, o tu se postarali sami hráči, kteří se ihned pustili do výroby módů. Tímto způsobem vznikl výjimečný projekt Moguri, který nejen, že opravuje poměr stran (16:9) a likviduje ošklivé šedivé orámování, ale skutečně remasteruje pozadí lokací, která jsou díky němu detailní a ostrá. Videa díky němu běží na 30FPS, opravuje řadu chyb, nabízí alternativní hudbu, fonty a mnoho dalšího. Jde o neskutečně úžasnou modifikaci, do které autoři vložili celé srdce. Ostatně stačí zarolovat níže a podívat se na srovnání hry před a po aplikaci modifikace.

Na původní verzi Final Fantasy IX se začalo pracovat ještě před dokončením Final Fantasy VIII, mělo jít o protipól možná až příliš realistického předchůdce - návrat ke kořenům série. Setkáme se tedy s celou řadou pohádkových postaviček, které vytvářejí úžasnou atmosféru dalšího nového světa. Změnu zaznamenal i bojový systém, který ovšem není tak diskutabilní, jako v předchozím díle. Speciální útoky se nazývají "Trance mode". Jde o podobný systém jako u limit breaků ve Final Fantasy VII. Systém magie a speciálních dovedností je též pozměněný a umožňuje například společný útok dvou postav. Nepříjemnou změnou oproti předchozím dílům je dle mého názoru vyvolávání. Eidolony (jak se v FF9 jmenují GF) dokáží vyvolat pouze 2 postavy! Navíc nejde zrovna o ty, které by chtěla většina lidí ve své partě. Samotný příběh je dosti rozporuplný, někteří FF9 zbožňují, jiní nenávidí. Jediná věc, kterou nelze kritizovat, je jako vždy geniální hudba mistra Nobuo Uematsu.
Final Fantasy IX navazuje na Final Fantasy VII a VIII i v dalších věcech. Po úspěchu karetní hry Triple Triad přichází s úplně novou hrou - Tetra Master. Jde o velice podobnou hru, přesto si takový úspěch jako TT nikdy nezískala. Rozhodně jde ale o příjemné zpestření na dlouhých cestách. Naopak z Final Fantasy VII se vrací kult chování chocobů! (Ačkoliv v dosti odlišné formě...) Váš chocobo se bude vyvíjet a s tím získávat nové schopnosti - chůze po vodě atd.


Příběh začíná v Alexandrii, kde se chystá oslava šestnáctých narozenin krásné princezny Garnet, dcery odporné královny Brahne. K této příležitosti se koná velká show, na které má vystoupit mimo jiné i divadelní skupina Tantalus. Jenže cílem této skupiny není pobavení té tlusté piksly s korunou na hlavě, mají za úkol unést princeznu. To ovšem její věrný strážce Steiner nesmí dopustit! Do toho všeho se připlete také maličký Vivi - černý mág, který se přišel podívat na tu velkolepou podívanou. Představení začíná, zapalte svíčku a mazejte na scénu... nyní již kompletně v češtině!

Čeština již byla dokončena, finální verzi můžete stahovat na tomto odkazu: Čeština pro Final Fantasy IX Steam


Modifikace Moguri:
Výrazné (nejen) grafické vylepšení hry


(Zvětšit porovnání na celou obrazovku)

Moguri je opravdu excelentně vytvořenou modifikací, která opravuje všechny neduhy, které Final Fantasy IX na Steamu má. Nejde však jen o rozlišení či grafiku pozadí, má mnoho dalších funkcí, které například umožňují zrychlit začátek či průběh bitev, přeskočit dlouhé spouštění hry, změnit si soundtrack či font, zrychlit pohyb po mapě a mnoho dalšího. Mezi nevýhody bych počítal, že videa se prostě roztáhnout nedají, čili budou vždy užší. Taktéž některé záblesky v bitvách při vyvolávání eidolonů, ale to jsou detaily, které mi příliš nevadily.

Podporujeme všechny verze modifikace Moguri, ale testována byla verze 8.3.0.
Nejprve nainstalujte hru, poté Moguri Mod a nakonec češtinu. Další informace můžete najít přímo na webu autorů: Moguri Mod
Modifikace Moguri funguje podle dostupných informací pouze se Steam verzí hry.


Galerie
obsahuje modifikaci Moguri

Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam Screenshot z Final Fantasy X Steam Screenshot z Final Fantasy IX Steam


Speciální poděkování:

Tým odpovědný za modifikaci Moguri - odkaz na stránky.
Komunita lidí kolem našeho webu.